Product Number EME-12175
Material Steel
Finish Zinc Plated
Fastener Strength Grade/Class Class 8
Thread
Size M12
Pitch 1.75 mm
Thread Type Metric
Spacing Coarse
Fit Class 6H
Direction Right Hand
Width 18 mm
Height 12 mm
Flange
Diameter 26 mm
Thickness 1.8 mm
Specifications Met DIN 6923
Drive Style External Hex
Nut Type Flange, Locknut
Hex Nut Profile Standard
Locking Type Serrations
System of Measurement Metric
RoHS RoHS 3 (2015/863/EU) compliant
Specifications
Product Number EME-12175
Material Steel
Finish Zinc Plated
Thread
Size M12
Pitch 1.75 mm
Thread Type Metric
Spacing Coarse
Fit Class 6H
Direction Right Hand
Width 18 mm
Height 12 mm
Flange
Diameter 26 mm
Thickness 1.8 mm
Specifications Met DIN 6923
Drive Style External Hex
Nut Type Flange, Locknut
Hex Nut Profile Standard
Locking Type Serrations
System of Measurement Metric
Specifications
Product Number EME-12175
Pitch 1.75 mm
Width 18 mm
Height 12 mm
Diameter 26 mm
Thickness 1.8 mm